Медіакомунікація: технології застосування в екранному дискурсі
DOI:
https://doi.org/10.31866/2617-2674.5.2.2022.269501Ключові слова:
медіа, комунікація, засоби масової комунікації, маніпуляція, невербальна семіотика, нейролінгвістичне програмування, телебаченняАнотація
Мета дослідження – проаналізувати комунікативні взаємозв’язки екранної культури з глядачем, визначити форми і засоби впливу ЗМК на аудиторію, переосмислити поняття «медіаманіпуляції» та окреслити значущість невербальної семіотики на телебаченні. Методологія дослідження здійснюється за допомогою аналізу та синтезу діяльності сучасних засобів масової комунікації; емпіричного методу, що виявляється у спостереженні та порівнянні загальних тенденцій розвитку процесів медіакомунікації; методу теоретичного обґрунтування роботи екранних видів мистецтв, зокрема телебачення – у контексті прояву особливих форм та засобів комунікативного впливу на глядача; системного підходу, що дав змогу аналізувати, конкретизувати, уточнювати та узагальнювати усі етапи технології застосування комунікації в медіа. Наукова новизна обумовлена виявленням стратегії і тактики застосування різних проявів вербального та невербального комунікативного впливу через аналіз конкретних прикладів телевізійних програм. Детально проаналізовано прояви безсловесної комунікації на телебаченні, розтлумачено діалектику візуально-словесного образу на екрані, сформовано сучасні технології маніпуляції в екранному дискурсі. Висновки. В дослідженні детально вивчено технології медіакомунікації та визначено залежність характерних форм спілкування від таргетингу аудиторії. За допомогою розшифрування методів і засобів комунікативного впливу розтлумачено поняття «медіаманіпуляції», а також доведено значущість застосування технологій нейролінгвістичного програмування та нейромаркетингу на вітчизняному медіаринку. Виявлено конкретний інструментарій невербальної семіотики на прикладі вітчизняних політичних ток-шоу та їх ведучих.
Посилання
Anokhina, T.O., 2010. Tendentsii poznachennia neverbalnykh lakun u riznomovnykh dyskursakh [Trends in marking non-verbal lacunae in multilingual discourses]. Filolohichni traktaty, 1, pp.5-11.
Holubov, O., 2021. Indeks svobody presy: Ukraina opustylasia na odnu pozytsiiu [Index of freedom of the press: Ukraine fell by one position]. Deutsche Welle (DW), [online] 20 April. Available at: <https://p.dw.com/p/3sFta> [Accessed 31 April 2022].
Kholod, O.M. comp., 2012. Osnovy telezhurnalistyky [Basics of television journalism]. Kyiv: Kyivskyi mizhnarodnyi universytet.
Lihachova, N.L., Chernenko, S.P., Ivanov, V.F. and Datsiuk, S.A., 2003. Manipuliatsii na TB [Manipulations on TV]. Kyiv: Telekrytyka; Interniuz-Ukraina.
Piz, A. and Piz, B., 2017. Mova rukhiv tila. Rozshyrene vydannia [The language of body movements]. Kyiv: KM-Buks.
Pocheptsov, H., 2018. Propahanda 2.0 [Propaganda 2.0]. Kharkiv: Folio.
Pocheptsov, H., 2019. Kohnityvni viiny u sotsmedia, masovii kulturi ta masovykh komunikatsiiakh [Cognitive wars in social media, mass culture and mass communications]. Kharkiv: Folio.
Pocheptsov, H., 2020. Viiny novykh tekhnolohii [Wars of new technologies]. Kharkiv: Folio.
Shapoval, Yu.H., 2003. Poetyka televiziinoi zhurnalistyky [Poetics of television journalism]. Kostopil: Rosa.
Sieriakova, I.I., 2004. Mahiia neverbalnoi komunikatsii [Magic of non-verbal communication]. Kyiv: Osvita Ukrainy.
Skulysh, Ye.D. ed., 2011. Suhestyvni tekhnolohii manipuliatyvnoho vplyvu [Suggestive technologies of manipulative influence]. 2nd ed. Kyiv: VIPOL.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають авторські права на статтю та одночасно надають журналу право його першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану статтю з обов’язковим посиланням на її авторів та першу публікацію.
Журнал дозволяє авторам зберігати авторські права і права на публікації без обмежень.
Автор опублікованої статті має право поширювати інформацію про неї та розміщувати посилання на роботу в електронному репозитарії установи.